سرمایه گذاری در دلار بهتر است یا املاک؟

 

یکی از راه های حفظ ارزش دارایی و قدرت خرید در اقتصادهای تورمی، سرمایه گذاری است. سرمایه‌گذاری اشکال مختلفی دارد و هر فرد با توجه به ویژگی های شخصیتی خود، میزان سرمایه و میزان ریسک‌پذیری، نوع سرمایه‌گذاری مناسب خود را انتخاب می کند. با این حال، سرمایه‌گذاری در املاک و دلار، دوتا از رایج‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بین اعضای جامعه است. سرمایه‌گذاری در املاک و دلار، هر دو دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت....

 

 

چرا دلار برای سرمایه گذاری مناسب است؟

 

سرمایه‌گذاری در دلار به عنوان گزینه‌ای مطمئن برای سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود. دلایلی که این ارز را به گزینه‌ای مطمئن تبدیل کرده است، عبارت‌اند از....

 

ثبات اقتصادی: ایالات متحده آمریکا یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد جهان است. به همین دلیل، دلار نیز به عنوان ارزی با ثبات و قوی به شمار می‌رود.

 

ریسک کم: در مقایسه با بسیاری از ارزهای دیگر، نرخ ریسک دلار نسبتاً کمتر است. این به معنی این است که احتمال افت ناگهانی و شدید ارزش دلار نسبت به ارزهای دیگر بسیار کمتر است.

 

 دسترسی به بازارهای بین‌المللی: دلار به عنوان ارزی جهانی و پرکاربرد در تجارت بین‌المللی شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاری در دلار، به شما امکان دسترسی به بازارهای بین‌المللی را فراهم می‌کند.

 

مزایای سرمایه‌گذاری در دلار

 

سرمایه‌گذاری در زمینه خرید و فروش دلار یک سرمایه‌گذاری کامل نیست و توصیه میشود که تمام سرمایه خود را به این کار اختصاص ندهید، البته با توجه به مزایای سرمایه‌گذاری در دلار، اختصاص‌ دادن بخشی از سرمایه به خرید دلار کار اشتباهی نیست.

 

به طور کلی مزایای سرمایه گذاری در دلار را میتوان در موارد زیر عنوان نمود...

 

امکان کسب سود از نوسان‌های قیمت دلار

 

دلار به واسطه نوسان‌های قیمتی شدیدی که می‌تواند ایجاد کند، همواره مورد رصد افراد فعال در بازار بوده و گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری است.

 

جلوگیری از کاهش ارزش پول

 

مهم‌ترین مزیت سرمایه‌‌گذاری دلاری در ایران و سرمایه‌گذاری در بازار دلار و سایر ارزهای خارجی، حفظ ارزش پول است. زمانی که شما شاهد کاهش 50 درصدی ارزش پول خود در طول فقط یک سال هستید، خرید دلار یک سرمایه‌گذاری مطمئن به شمار می‌آید.

 

عبور از بحران‌های اقتصادی و سیاسی

 

زمانی که شرایط ناپایدار می‌شود، شما می‌توانید از مزایای خرید دلار بهره‌مند شوید و بدون ازدست‌دادن سرمایه خود از یک بحران واقعی عبور کنید. سرمایه‌ گذاری خرید دلار به شما سود روزانه نمی‌دهد یا اینکه سودی مازاد بر تورم نخواهد داد. اما همین که بتوانید بدون زیان مالی یک بحران را پشت سر بگذارید، خودش بزرگ‌ترین کاری است که از دست شما برمی‌آید.

 

نقدشوندگی بالا و تبدیل آسان

 

دلار ارزی بین‌المللی و با اعتبار بسیار بالاست. برای همین خرید دلار برای شما نقدشوندگی فوق‌العاده‌ای دارد و شما در هر جایی می‌توانید آن را به فروش برسانید. همچنین تبدیل دلار به ارزهای مختلف کار ساده‌ای است و در تمام دنیا شما امکان تبدیل دلار به ارز کشوری که در آن هستید را دارید. بنابراین از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری روی دلار می‌توان به اعتبار بین‌المللی و امکان تبدیل‌کردن آن در هر کشوری اشاره کرد.

 

حفظ قدرت خرید، شما با داشتن دلار همواره می‌توانید قدرت خرید خود را حفظ کنید. درست است که خود دلار نیز مشمول تورم است و ارزش آن در طول زمان کاسته می‌شود، اما تورمی که ارز دلار متحمل می‌شود به‌هیچ‌عنوان با تورمی که ریال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد برابری نمی‌کند. برای همین اگر می‌خواهید قدرت خریدتان در طول زمان حفظ شود، حتماً به سراغ خرید دلار برای سرمایه‌گذاری بروید.

 

معایب سرمایه‌گذاری بر روی دلار

 

خرید دلار با دید سرمایه‌گذاری تمامش سود و منفعت نیست. اگر شما تمام سرمایه خودتان را دلار بخرید، درست است که از گزند افت ارزش پول در بلندمدت در امان می‌مانید، اما این امر باعث می‌شود تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری را از دست بدهید. پس اگر می‌خواهید با مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در دلار آشنا شوید، ادامه این مطلب را نباید نادیده بگیرید...

 

بازدهی غیرمنظم

 

بازدهی دلار نظم خاصی ندارد. شاید قیمت دلار برای یک سال هم جابه‌جایی خاصی نداشته باشد و تمام افزایش قیمت در طول یک مدت کوتاه یک‌هفته‌ای رخ دهد. در چنین شرایطی اگر اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار دلار کرده باشید، باید صبر کنید. نکته مهم‌تر اینکه زمانی که دلار می‌خرید، باید هدف مشخصی داشته باشید. اگر به‌قصد کسب سود از نوسان کوتاه‌مدت دلار خریده‌اید، همانند هر ابزار دیگری باید برنامه معاملاتی برای آن داشته باشید.

ولی اگر به قصد حفظ ارزش سرمایه اقدام به خرید دلار کرده‌اید، بهتر است نگاهتان را بلندمدت کنید و به دنبال کسب سود منظم یا فوری از دلار نباشید.

 

عملکرد نامناسب نسبت به بازارهای موازی، دلار می‌تواند ارزش پول شما را حفظ کند؛ اما به عنوان یک سرمایه‌گذاری، در نگاه میان‌مدت و بلندمدت از بازارهای موازی جا می‌ماند. دلیل این امر هم در این است که شما با خرید دلار، ارزشی خلق نمی‌کنید و در نتیجه سودی مازاد بر ارزش خود ارز دریافت نمی‌کنید. به عنوان مثال، وقتی شما سهام یک شرکت بنیادی را خریداری می‌کنید، آن شرکت با فعالیت تولیدی و اقتصادی دارد خلق ارزش می‌کند و همین باعث می‌شود تا اگر مانعی مثل قیمت‌گذاری دستوری، تحریم و غیره جلوگیرش نباشد، بازدهی بسیار بیشتری نسبت به دلار در بلندمدت بسازد.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری در دلار را یک سرمایه‌گذاری واقعی نمی‌توان محسوب کرد. بلکه تنها می‌توان گفت نگهداری دلار نسبت به ریال بسیار بهتر است و اختصاص‌دادن بخشی از سرمایه به خرید دلار عاقلانه است.

 

ریسک خرید و نگهداری، داشتن دلار کاغذی ریسک سرقت و گم‌شدن را دارد. برای همین باید پیش از خرید دلار به فکر روش نگهداری آن باشید و یک جای امن مثل گاوصندوق برای آن تدارک ببینید. ریسک دیگر در خرید دلار برای سرمایه‌گذاری، جعلی بودن اسکناس است. برای همین باید افراد و مکان‌های معتبر اقدام به خریداری دلار کنید و به واسطه شکل‌گیری بازار سیاه، به سراغ هر فرد ناشناسی برای خرید دلار ارزان نروید.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار در ایران

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار در ایران

 

قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی در بازار نقدی ایران تحت تاثیر چندین عامل است. از جمله مهمترینِ این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد...

 

نرخ تورم در ایران در چند سال گذشته بیشتر از 40٪ بوده است. تورم به معنای افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات است. در نتیجه با کم ارزش شدن ریال، قیمت دلار بیشتر می‌شود.

 

تراز تجاری مثبت، یعنی صادرات بیشتر از واردات، می‌تواند به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت دلار عمل کند. برعکس، تراز تجاری منفی که به معنای واردات بیشتر است، ارزش دلار را در برابر ریال بیشتر خواهد کرد.

 

عرضه و تقاضا در تمام بازارهای مالی وجود دارد. بدین معنی که هر چه تقاضای دلار بیشتر باشد، قیمت آن افزایش خواهد یافت. یکی از مهمترین فاکتورهای افزایش تقاضای دلار در بازار، انتظارات تورمی بالا است. تورم در ایران به خودی خود بالا هست حال اگر انتظار مردم از تورم در آینده بیشتر باشد، تقاضای آنها برای خرید دلار افزایش خواهد یافت.

 

یکی دیگر از عوامل موثر در رشد یا سقوط دلار، افزایش نقدینگی یا عرضه پول در کشور است. نقدینگی به مجموع پول و شبه پولی که در دست مردم و سپرده‌های بانکی (سپرده دیداری) نگهداری شده، گفته می‌شود. در چند سال اخیر رشد نقدینگی افزایش یافته و همین نکته منجر به افزایش قیمت دلار شده است.

 

سرمایه‌گذاری در املاک

 

سرمایه‌گذاری در املاک، یکی از مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت است که افراد علاوه بر کسب سود از طریق فروش ملک می‌توانند با اجاره مسکن به سود مناسبی برسند.

تورم، عامل اصلی پر سود بودن سرمایه گذاری در مسکن است. تورم مسکن و عدم تعادل در عرضه و تقاضا منجر به این شده است که سرمایه گذاری مسکن یک فرصت پرسود باشد. در سال های اخیر، روند قیمتی مسکن همواره صعودی بوده است و کمترین افت قیمتی را تجربه کرده است. آمارها نشان داده است که بازار مسکن نسبت به بازار دلار آرام تر بوده است و برای سرمایه‌گذاری مناسب تر است. سرمایه‌گذاری بدون ریسک یا کم ریسک در مسکن باعث شده است که افراد زیادی تمایل داشته باشند تا در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند.

 

مزایای سرمایه‌گذاری در املاک

 

افزایش ارزش دارایی و کسب سود کلان: سرمایه‌گذاری در املاک منجر به کسب سود کلان می‌شود. با گذشت زمان، شما می‌توانید با فروش ملکی که در گذشته با قیمت پایین‌تری آن را خریداری کرده بودید، سود خوبی کسب کنید.

 

درآمد ثابت با اجاره دادن ملک: شما می‌توانید با اجاره ملک مازاد خود، درآمد ماهیانه خوبی به دست بیاورید. حتی شما می‌توانید پول رهن ملک را در بازارهای مالی دیگر سرمایه‌گذاری کنید.

 

عدم امکان سرقت

 

یکی از مزایای سرمایه گذاری در مسکن این است که امکان سرقت ملک عملا وجود ندارد، اما در مقابل این مورد در سرمایه‌گذاری در ارز، طلا و… به عنوان ریسک سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

 

عدم نیاز به دانش تخصصی

 

 در حوزه املاک، سرمایه‌گذاران با کمترین چالش مواجه می‌شوند. چرا که برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری در مسکن نیاز به دانش تخصصی نیست و تنها باید یک‌سری موارد را بررسی کنید.

 

معایب سرمایه گذاری در مسکن

 

ریسک: سرمایه‌گذاری در هر بازار مالی دارای ریسک است. بازار مسکن نیز از این مستثنی نیست. کلاهبرداری‌های زیادی در این بازار رخ می‌دهد. اگر قصد سرمایه‌گذاری در مسکن را دارید باید هوشمندانه عمل کنید.

 

هزینه های بازسازی ملک: ممکن است پس از خرید ملک مسکونی مجبور شوید تا آن را بازسازی کنید. هزینه‌های بازسازی ملک با توجه به نوسانات قیمت مصالح ممکن بالاتر از پیش بینی شما باشد. پس هنگام سرمایه‌گذاری در مسکن به هزینه‌های لازم برای تعمیرات و نگهداری از ملک نیز توجه ویژه داشته باشید.

 

نوسانات قیمت: ممکن است بازار مسکن مانند هر بازار مالی نوسانات شدید قیمتی یا رکود را تجربه کند. ممکن است قوانین مالیاتی جدیدی تصویب شود مانند قانون مالیات بر خانه ‌های خالی که در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود. این تغییرات و نوسانات ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود.

کلام آخر اینکه سرمایه گذاری، در هر دو گزینه ملک و دلار احتیاج به برنامه ریزی دارد و پیشنهاد می شود چنانچه، فردی استرسی هستید، و اهل ریسک و خطر نیستید، وارد بازار بورس و دلار نشوید.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در زمینه املاک را دارید،  مازندران یکی از بهترین مناطق ایران جهت این اقدام است و دلیل این موضوع میزان رشد قیمت ملک و بازار پر رونق خرید و فروش ملک در این بهشت رویایی میباشد.

املاک نفار با وجود فایلینگ قوی از بهترین فایل‌های فروش مازندران و تیمی حرفه‌ای از کارشناسان متخصص، بهترین همراه برای شما خواهد بود.