سرمایه‌گذاری در ملک بهتر است یا طلا؟

 هر شخصی دلایل متفاوتی برای سرمایه‌گذاری نسبت به دیگری دارد، یک فرد ممکن است به دنبال تهیه اندوخته‌ای برای دوران بازنشستگی باشد، شخص دیگری ممکن است به هدف کسب سود بیشتر در کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کند و شخص دیگری ممکن است برای آینده فرزندانش اقدام به سرمایه گذاری کند.

 

سرمایه گذاری در بازار طلا و بازار املاک، دو تا از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران است‌.

 

برای پاسخ به این سوال که سرمایه‌گذاری در بازار املاک بهتر است یا بازار طلا ؟

می‌توان گفت به طور کلی  برای کسانی که سرمایه کمی دارند و افق زمانی سرمایه‌گذاری آنها کوتاه مدت است، سرمایه‌گذاری در طلا بهتر است. برای کسانی که سرمایه‌ی زیادی دارند و به سرمایه‌گذاری بلندمدت علاقه‌مند هستند، سرمایه‌گذاری در مسکن بهتر است.

 

برای تصمیم گیری در رابطه با سرمایه گذاری در بازار ملک یا طلا باید به موارد زیر توجه کنید...

 

-در گام اول باید ویژگی‌های شخصی از نظر میزان سرمایه اولیه و سطح ریسک‌پذیری خود را بسنجید.

 

- در گام بعدی برای انتخاب سرمایه‌گذاری در ملک یا طلا باید این دو بازار را از نظر میزان بازدهی، ریسک، نقدشوندگی و... با یکدیگر مقایسه کنید.

 

-در گام سوم متناسب با خواستها و شرایط خود و مقایسه این دو بازار با یکدیگر برای سرمایه گذاری تصمیم بگیرید.

 

 

در ادامه مقاله به بررسی مزایا و معایب بازار ملک و طلا میپردازیم تا با مقایسه این دو باهم بتوانید بازار مناسب برای سرمایه گذاری خود را بیابید.

 

 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در املاک

 

املاک یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان افراد مختلف است. نظر به اینکه خرید و فروش ملک نقاط مثبت و منفی بسیاری دارد، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم....

 

 

مزایا سرمایه گذاری در املاک

 

۱- عدم نیاز به کسب دانش بورسی :  جهت سرمایه گذاری در بازار املاک نیازی نیست تحلیل تکنیکال بازار یا دانش فنی را فرا بگیرید، در واقع سرمایه گذاری در بازار املاک نیاز به دانش تخصصی پیچیده‌ای ندارد و با همراهی یک مشاور املاک میتوان اقدام به سرمایه گذاری در این بازار نمود.

 

۲- کسب درآمد ماهانه :  می‌توانید با اجاره دادن ملکی که خریداری کرده‌اید درآمد ماهیانه بالایی به دست بیاورید و علاوه بر این، با گذشت زمان نیز بر ارزش ملک شما( سرمایه اولیه شما) افزوده خواهد شد.

 

۳- بازدهی بالا : هر چند مقایسه بازدهی طلا و مسکن نشان می‌دهد که خرید طلا، سرمایه‌گذاری بهتری است اما اگر بدانید که در چه زمانی باید ملک خرید و با چه فاصله زمانی آن را به فروش رساند میتوانید سود بسیار زیادی را در این بازار به دست آورید.

 

۴- امنیت سرمایه‌گذاری : برخلاف بازار فیزیکی طلا، امکان سرقت و تقلبی بودن در بازار مسکن وجود ندارد اما همچنان احتمال کلاهبرداری (در مالکیت) وجود خواهد داشت. با این حال با انجام تمام مراحل قانونی برای خرید و فروش ملک، احتمال کلاهبرداری در این بازار نسبت به بازار طلا بسیار کمتر است.

 

 

۵- امکان دریافت تسهیلات بانکی : با خرید ملک و داشتن سند ملکی می‌توانید از برخی تسهیلات بانکی مانند وام استفاده کنید. 

 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در طلا

 

معایب بازار ملک

 

۱- نقدشوندگی پایین : فروش ملک و تبدیل آن به پول نقد فرآیندی طولانی است و ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد.

 

۲- استهلاک : مسکن پس از گذشت چند سال از تاریخ ساخت دچار استهلاک شده و قیمت آن نسبت به املاک نوساز کمتر می‌شود. هزینه تعمیر و نگهداری مسکن نیز در طول زمان بیشتر می‌شود.

 

۳- غیر کار‌آمد برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت : سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به بازه زمانی میان مدت یا بلندمدت نیاز دارد. بنابراین شما نمی‌توانید در یک بازه یک ماهه انتظار کسب سود بالا از این بازار را داشته باشید( البته در موارد خاص مثل خرید ملک زیر قیمت امکان کسب سود در کوتاه مدت نیز وجود دارد)

 

۴- نیاز به تجربه زیاد : خرید مسکن به تجربه و اطلاعات کافی در خصوص مکان ملک، وضعیت ساختمان، سن بنا و... نیاز دارد.( این مورد در صورت استفاده از خدمات ملکی یک دفتر املاک مطمئن در منطقه، بر طرف خواهد شد)

 

۵- نیاز به سرمایه زیاد : امکان سرمایه‌گذاری در مسکن با پول کم وجود ندارد. بنابراین سرمایه‌گذاری در مسکن برای کسانی مناسب است که سرمایه اولیه زیادی دارند.

 

۶- تخریب مسکن در زمان وقوع بلایای طبیعی : زلزله و آتش سوزی، جزء مواردی هستند که ملک شما را تهدید می‌کنند. (با بیمه کردن ملک می‌توان از این ایراد صرف نظر کرد.)

 

 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در طلا

 

عده دیگری از افراد، سرمایه گذاری در بازار طلا را به ملک ترجیح می‌دهند. نکته‌ای که درباره بازار طلا وجود دارد، تاثیرپذیری از بازار جهانی است. به این صورت که وقایع مرتبط، ممکن است در قیمت آن تاثیرگذار باشد.

 به طور کلی می‌توانید در دو شکل روی طلا سرمایه‌گذاری کرد...

 

-خرید طلای زینتی، دست دوم، آبشده و سکه طلا از بازار (طلای فیزیکی)

 

-خرید طلا از بورس (بورس ایران و بورس بین‌الملل یا فارکس)

 

البته برای اینکه بدانید چه نوع طلایی برای سرمایه‌گذاری بهتر است، باید میزان بازدهی و امنیت سرمایه‌گذاری در هر کدام از این روش‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

 

مزایا سرمایه گذاری در بازار طلا

 

۱- بازدهی بالا: بازدهی بالای سکه طلا در سالهای گذشته نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در این بازار سود زیادی داشته است.

 

۲- مناسب برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت: بازدهی بالای سکه طلا در ۲۰ سال گذشته و یک سال اخیر نشان می‌شود که سرمایه‌گذاری در این بازار  در بازه کوتاه مدت نسبت به بازار مسکن بهتر بوده است.

 

۳- امکان سرمایه‌گذاری با پول کم: با خرید یک گرم طلای آبشده یا سرمایه‌گذاری در مقیاسی کمتری از یک گرم طلا در بورس می‌توانید بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم را تجربه کنید.

 

۴- نقدشوندگی بالا: امکان فروش سریع طلای فیزیکی و طلای خریداری شده در بورس و کسب سود کوتاه مدت از طلا وجود دارد. البته زمان دقیق خرید و فروش طلا مساله مهمی است که میزان بازدهی افراد از این بازار را مشخص می‌کند، البته برای سرمایه گذاری در این بازار نیاز است که تحلیل تکنیکال رو فرا بگیرید.

 

 

معایب سرمایه گذاری در بازار طلا

 

۱- اجرت طلا : خرید طلا گرمی و زینتی اجرت دارد و باعث بیشتر شدن قیمت آن می‌شود.

 

۲- ریسک تقلبی بودن، سرقت و نگهداری: خرید طلای فیزیکی از هر نوعی با این ریسک‌ها همراه است.

 

۳- تاثیرپذیری از نرخ دلار: با افزایش و کاهش قیمت دلار، قیمت طلا نیز افزایش و کاهش می‌یابد.

 

با توجه به موارد گفته شده و در نظر گرفتن شرایط شخصی خود، اگر قصد سرمایه گذاری در بازار املاک را دارید ؟!

خرید ملک در مازندران را به شما پیشنهاد میکنم.

 

 مقایسه بازار ملک مازندران با سایر نقاط کشور نشان میدهد که میزان رشد قیمت ملک در مازندران نسبت به مناطق دیگر ایران بسیار بیشتر بوده است از طرفی بدلیل گستردگی بازار ملک شمال و جذب مشتری از تمام نقاط کشور، خرید و فروش ملک در این منطقه رونق فراوانی دارد.

 

املاک نفار با تیمی متخصص و متعهد در زمینه سرمایه گذاری در بازار املاک مازندران در خدمت شما خواهد بود و شما میتوانید با تکیه بر دانش و تخصص کارشناسان نفار از سرمایه گذاری پر سود و جذاب در مازندران لذت ببرید.